ile zarabia informatyk w polsce

Ile zarabia informatyk w Polsce?

Informatyka to dziedzina, które w głównej mierze kojarzy się z komputerami i Internetem. Takie skojarzenie jest jak najbardziej prawidłowe. Jednak trzeba pamiętać, że na szeroko rozumianą grupę osób określanych mianem informatyków składają się osoby wykwalifikowane w wielu specjalizacjach. Należą do nich na przykład: graficy, programiści, administratorzy sieci informatycznych, czy też twórcy baz danych. Bez względu na używane określenia jedno jest pewne – informatycy to grupa zawodowa, która w Polsce cieszy się naprawdę dobrym zarobkami.

Który z informatyków zarabia najwięcej?

Branża IT w Polsce cały czas się rozwija. Stosowane są nowe technologie i rozwiązania. Dzięki temu coraz większym zainteresowaniem cieszą się zawody wchodzące w skład tej branży. Pracodawcy pożądają fachowców w tej dziedzinie, a pracownicy chętnie poszukują pracy w tym sektorze. Jednak najlepiej zarabiającym zawodem informatycznym w Polsce jest programista. Do jego głównych obowiązków należy: posługiwanie się językami programowania do tworzenia nowych programów i aplikacji, jak również późniejsze testowanie i wdrażanie wykreowanych rozwiązań.

Zarobki programisty zależą przede wszystkim od języka jakim się posługuje, jak i od poziomu doświadczenia zawodowego – a jest to programista:
młodszy – 4 000 – 6 000 złotych
doświadczony – 6 000 – 10 000 złotych
starszy – 10 000 – 12 000 złotych
ekspert – 12 000 – 15 000 złotych

Jakie są średnie zarobki na innych stanowiskach?

Ciekawym trendem jest ciągły wzrost zarobków informatyków, który można z roku na rok zaobserwować. Wszystko wskazuje na to, że taki standard będzie dalej się utrzymywał.

Warto więc sprawdzić jakie są średnie zarobki na innych stanowiskach:
grafik komputerowy – ok. 3 000 złotych
architekt baz danych – ok. 6 000 złotych
administrator sieci informatycznej – ok. 4 000 złotych
specjalista ds. bezpieczeństwa informatycznego – ok. 7 000 złotych
inżynier sieci IT – ok. 5 000 złotych
tester oprogramowania – ok. 5 000 złotych
programista baz danych – ok. 6 000 złotych

Od czego zależą zarobki informatyków w Polsce?

Jak wiadomo, liczby podawane jako statystyczne zarobki informatyków w Polsce są jedynie średnią wartością. Tak naprawdę rzeczywiste zarobki poszczególnych informatyków zależą od wielu czynników.

Oto najważniejsze z nich:
• wykształcenie
• posiadane umiejętności i dodatkowe kwalifikacje
• doświadczenie zawodowe
• staż pracy
• region, w którym pracuje informatyk
• rodzaj firmy, w której pracuje informatyk (przede wszystkim jej wielkość oraz posiadany kapitał)

Podsumowanie

Wybierając kierunek studiów, jak i projektując przyszłą ścieżkę swojej kariery warto rozważyć kształcenie się w zawodzie informatyka. Jest to ciekawa profesja, która gwarantuje szybkie znalezienie miejsca pracy, jak i stosunkowo wysokie zarobki. Dodatkowo informatyk zwykle może korzystać z benefitów, takich jak: opieka medyczna i ubezpieczenie oraz dostęp do służbowego komputera. Mało tego, z wykształceniem informatycznym można odnaleźć się na wielu stanowiskach, dzięki czemu praca jest naprawdę interesującym doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *