Jak zostać programistą bez studiów

Jak zostać programistą bez studiów

Trzeba stwierdzić to prosto z mostu – studia nie są potrzebne do zostania programistą. Dlatego też, jeśli nie możesz pochwalić się dyplomem ukończenia studiów informatycznych to nic straconego! Dalej możesz zostać programistą. Wystarczy tylko, abyś podjął odpowiednie kroki, które przybliżą Cię do spełnienia tego marzenia. Pamiętaj, że początki są trudne, ale nie warto się poddawać. Sprawdź więc jak zostać programistą bez studiów! To naprawdę możliwe.

Postaw na naukę języka angielskiego

Biegła znajomość języków obcych jest w dzisiejszych czasach po prostu koniecznością. Warto znać przynajmniej jeden język obcy – również w przypadku programowania jest to wręcz niezbędne. Szczególnie dobra powinna być w tym przypadku znajomość języka angielskiego, który dla programowania ma kluczowe znaczenie.

Wybierz język programowania

Wybór języka programowania nie należy od najłatwiejszych decyzji. Bowiem występuje wiele języków, od których można rozpocząć naukę programowania. Podzielić można je na dwie główne grupy: języki skryptowe oraz języki kompilowane. Na jedną i druga grupę składają się chociażby następujące języki:
• PHP
• Python
• Java
• Javascript
• C#
• SQL
• R
• Swift
• Scala
• C++

Jeśli nie studia, to co?

Tak naprawdę nauka na studiach informatycznych jeszcze nigdy nie zrobiła z nikogo stuprocentowego programisty. Dlatego też, aby zacząć pracę w zawodzie programisty warto posiąść wszystkie niezbędne kwalifikacje i umiejętności w nieco inny sposób. A jest na to kilka metod. Jedna z nich to nauka z książek, poradników i podręczników do programowania. W księgarniach i bibliotekach jest obecnie wiele tego rodzaju literatury. Jednak, o wiele ważniejsza w zawodzie programisty jest praktyka.

Dlatego też trzeba postawić na zdobywanie praktycznych umiejętności. Można zrobić to współpracując z programistą, który ma już doświadczenie w tym zakresie. Równie dobrze można samodzielnie działać nad swoim projektem, wzorując się chociażby na dostępnych w Internecie filmikach przygotowywanych przez pasjonatów. Dobrym pomysłem jest także zapisanie się na kurs programowania. Tym bardziej, że nawet jeśli w okolicy nie ma do nich dostępu to można odbyć kurs internetowy. Kiedy zdobędzie się już podstawy w tej dziedzinie warto postarać się o praktyki lub staż w firmie zajmującej się programowaniem.

Praktyka jest najważniejsza

Oczywiście warto wyciągnąć z tego zestawienia właściwe wnioski. Studia nie przeszkadzają w zostaniu programistą, jednak jednocześnie ich brak niczego nie przekreśla. W nauce programowania niezbędne jest zdobycie teoretycznej wiedzy, jednak o wiele bardziej liczą się praktyczne umiejętności. A jak wiadomo, na studiach do studenckich głów tłoczone są w głównej mierze właśnie informacje całkowicie pozbawione praktycznego znaczenia. Marząc o karierze programisty warto więc rozważyć co ma większy sens – pięcioletnie studia, które niekoniecznie przygotują do wykonywania tego zawodu, czy też o wiele krótszy kurs przekazujący głównie praktyczną wiedzę. Ostateczny wybór zależy od Ciebie. Jedno jest jednak pewne – warto nauczyć się programowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *