User Experience - co to jest i dlaczego jest tak ważne

User Experience – co to jest i dlaczego jest tak ważne

Korzystanie z Internetu wciąga. Statystyki podają, że przeciętny internauta jest w stanie spędzić w sieci nawet kilka godzin dziennie, odsuwając się przy tym od realnego świata. Surfowanie po zasobach wirtualnej rzeczywistości może nawet uzależnić. Wszystko przez to, że połączenie się z Internetem chyba jeszcze nigdy wcześniej nie było tak proste jak teraz. Duża w tym zasługa stron internetowych, które projektowane są ze zwróceniem uwagi na nasz potrzeby i oczekiwania. W końcu, jeśli użytkownik Internetu znajdzie na stronie to czego potrzebuje, prędko nie wróci do realnej rzeczywistości.

Czym jest user experience?

User experience, czyli w skórcie UX to doświadczenia przeciętnego użytkownika, które bezwzględnie trzeba wziąć pod uwagę w trakcie projektowania strony internetowej. Będą składać się na nie: emocje, odczucia, reakcje oraz wrażenia powiązane z osobą, która korzysta z konkretnej witryny internetowej. Jest to więc sposób, w jaki internauta reaguje na zastosowane rozwiązania informatyczne. User experience odnosi się zarówno do produktów, jak i usług. Jednak w całym tym procesie liczy się przede wszystkim klient oraz interakcja stworzona między nim, a zawartością strony internetowej.

Sposoby badania user experience

Po określeniu celu, dla którego chcemy zbadać doświadczenia interesującego nas użytkownika warto skupić się na konkretnej grupie docelowej, na której szczególnie nam zależy. Wtedy też przeprowadzone badania będą najbardziej miarodajne i adekwatne do prowadzonej przez nas działalności. Jest wiele narzędzi umożliwiających sprawdzenie jakie jest user experience. Do najpopularniejszych metod badawczych należą: testy przeprowadzane z użytkownikami, ankiety dotyczące ich preferencji, jak i korzystnie z Google Analitycs. Trzeba mieć świadomość, że aby odkryć rzeczywiste user experience niezbędne jest dokonanie dogłębnego researchu oraz wyciagnięcie wniosków z otrzymanych wyników.

Dlaczego user experience ma tak duże znaczenie?

Projektowanie strony internetowej, ze zwróceniem uwagi na user experience staje się coraz popularniejsze. Wszystko za sprawą korzyści, jakie wynikają z takich działań – oto one:
• strona staje się użyteczna, funckjonalna oraz łatwa i przystępna w obsłudze
• użytkownik chętniej korzysta z takiej strony, ponieważ odpowiada ona na jego oczekiwania
• wizyta na takiej stronie jest dla internauty satysfakcjonująca i wzbudza w nim pozytywne odczucia, co zwiększa szanse na to, że ponownie odwiedzi on taką witrynę
• oczekiwania i potrzeby użytkownika zostają w pełni zaspokojone

Czerp korzyści

Projektowanie dobrych stron internetowych nie jest najłatwiejszym zadaniem. Jednak, jeśli weźmie się pod uwagę to, że w tym procesie najważniejszy jest użytkownik Internetu można odnieść sukces. Trafne przeanalizowanie potrzeb osoby, która w przyszłości będzie korzystała z danego serwisu jest fundamentem do stworzenia poprawnej strony internetowej, której działanie będzie szybkie i intuicyjne. Warto więc przywiązywać większą wagę do user exeprience – to naprawdę się opłaci!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *